Kriolipoliza to metoda, która polega na redukcji tkanki tłuszczowej przy działaniu niskiej temperatury (około +3°C). Dzięki chłodzeniu uzyskujemy efekt lipolizy, czyli rozpadu komórek tłuszczowych. Cały tłuszcz krystalizuje się, a następnie jest naturalnie wydalany z naszego organizmu. Zabieg jest bezpieczny dzięki podwójnej kontroli nad temperaturą oddziałującą na skórę, naczynia krwionośne, nerwy, itd.
Jak wygląda zabieg?
Zabieg trwa od 34 do 45 min. Specjalna głowica zostaje przyłożona do obszaru, z którego chcemy pozbyć się tkanki tłuszczowej. Do głowicy próżniowo zostaje zassana skóra z warstwą tkanki tłuszczowej, która następnie ulega schłodzeniu. W otworze głowicy znajdują się płytki chłodzące, powodujące proces kriolipolizy. Dzięki próżni skóra przylega dokładnie do płytek chłodzących.
Proces kriolipolizy jest selektywny i polega na powodowanym wychłodzeniem obumieraniu adipocytów bez naruszenia sąsiednich organów i komórek o innych funkcjach. Obumarłe komórki zostają w naturalny sposób stopniowo wydalane z organizmy, dzięki czemu z tygodnia na tydzień po zabiegu grubość tkanki tłuszczowej maleje. Finalny rezultat osiągany jest od 4 do 6 tygodni, po tym okresie zabieg można powtórzyć na tym samym obszarze.
(1) Tkanka tłuszczowa przed zabiegiem.
(2) działanie na tkankę tłuszczową odpowiednio niska temperaturą
(3) Po 5 dniach
Początek stanu zapalnego. W pierwszym tygodniu po zabiegu komórki tłuszczowe rozpoczynają proces stopniowej redukcji wielkości.
(4)Po 15 dniach
Maksymalny proces zapalny nastąpi około 15 dni po zabiegu, kiedy komórki tłuszczowe otoczone są histiocytami, limfocytami i innymi komórkami jednojądrzastymi. Komórki tłuszczowe rozpoczęły już proces stopniowej redukcji.
(5)Po 30 dniach
Od 15 do 30 dni po zabiegu ustępuje stan zapalny, i zachodzi proces fagocytozy: komórki tłuszczowe stopniowo pochłaniane są i eliminowane z organizmu.
Przerwa między zabiegami powinna trwać około 45 dni. Tkanka tłuszczowa zanika stopniowo, rezultaty można więc w pełni ocenić po 6 tygodniach po zabiegu. W ciągu pierwszych 15 dni powinno być zauważalne 30% – 40% efektu.
Wskazania:
- Gromadząca się tkanka tłuszczowa w danym obszarze (Uda, bryczesy, brzuch, boczki, ramiona, plecy)
- Cellulit tłuszczowy
- Miejsca, które nie schodzą pomimo ćwiczeń i diety
Przeciwskazania:
- ZASTAWKA SERCA-CHOROBY SERCA, ZAWAŁ, ZAKRZEPICA
- CUKRZYCA: Jeżeli pacjent zażywa insulinę w zastrzykach powinien otrzymać od lekarza prowadzącego pisemną zgodę na zabiegi. Osoby zażywające insulinę doustnie mogą korzystać z zabiegów. Jednakże pracownik, w zależności od stanu pacjenta – może poprosić o pisemną zgodę od lekarza. U diabetyków procesy podczas zabiegów mogą być spowolnione.
- PROTEZY METALOWE -nie należy wykonywać w miejscu i obrębie gdzie umieszczona jest proteza metalowa.
- NERKİ, WĄTROBA choroby, dolegliwości: Nie należy wykonywać zabiegów bez zgody lekarza
- EPILEPSJA – Niezbędna pisemna zgoda lekarza.
- CIĄŻA, KARMIENIE PIERSIĄ W okresie ciąży nie można wykonywać zabiegów. Po porodzie (zarówno SN jak i CC) zabieg na brzuch można wykonywać po upływie 2-3 miesięcy.
- ŻYLAKI oraz kruchość naczyń krwionośnych, nie należy wykonywać zabiegów w miejscu występowania.
- TARCZYCA: NADCZYNNOŚĆ oraz NIEDOCZYNNOŚĆ TARCZYCY – jeżeli jest leczona i 1stan pacjenta jest ustabilizowany to można dokonywać zabiegów.
- SKÓRA: RANY, CHOROBY, OWRZODZENIA – nie wolno wykonywać zabiegów
- INNE : choroby nowotworowe, nadciśnienie lub bardzo niskie ciśnienie (nieleczone lub niekonsultowanej), ostatnio przebyta operacja, poważna choroba, inne wątpliwości
- INFEKCJE BAKTERYJNE, WIRUSOWE, GRZYBICZE
- HEMOFILIA
- CHOROBY AUTOIMMULOGICZNE (np. łuszczyca, bielactwo)
- CHOROBA RAYNAUDA
- ŚWIEŻY TATUAŻ– w miejscu wykonywania zabiegu
- MIESIĄCZKA
Przygotowanie do zabiegu:
- Wykonać peeling ciała dzień wcześniej
- Należy pić więcej wody do 3l
Zalecenia po zabiegu:
- Unikanie picia alkoholu
- nie opalanie miejsca poddanego zabiegowi
- Unikanie ciepłych kąpieli oraz jacuzzi, sauny, solarium przez około 2 tygodnie
Odczucia po zabiegu:
- Zaczerwienienie
- Uczucie delikatnego pieczenia
- Może pojawić się krwiak, siniak
- Miejsce poddania zabigowi może być obolałe przez kilka dni, uczucie podobne do “zakwasów”